Texas Football State Champions & Runner Ups

1920 Houston Heights 0, Cleburne 0
1921 Bryan 35, Dallas Oak Cliff 13
1922 Waco 13, Abilene 10
1923 Abilene 3, Waco 0
1924 Dallas Oak Cliff 31, Waco 0
1925 Waco 20, Dallas Forest 7
1926 Waco 20, Dallas Oak Cliff 7
1927 Waco 21, Abilene 14
1928 Abilene 38, Port Arthur 0
1929 Port Arthur 0, Breckenridge 0 (tie)
1930 Tyler 25, Amarillo 13
1931 Abilene 13, Beaumont 0
1932 Corsicana 0, Fort Worth Masonic Home 0
(Corsicana won on penetrations, 3-0)
1933 Greenville 21, Dallas Tech 0
1934 Amarillo 48, Corpus Christi 0
1935 Amarillo 13, Greenville 7
1936 Amarillo 19, Kerrville 6
1937 Longview 19, Wichita Falls 12
1938 Corpus Christi 20, Lubbock 6
1939 Lubbock 20, Waco 14
1940 Amarillo 20, Temple 7
1941 Wichita Falls 13, Temple 0
1942 Austin 20, Dallas Sunset 7
1943 San Angelo 26, Lufkin 13
1944 Port Arthur 20, Dallas Highland Park 7
1945 Dallas Highland Park 7, Waco 7 (tie)
1946 Odessa 21, San Antonio Jefferson 14
1947 San Antonio Brackenridge 23, Dallas Highland Park 13
1948 City Fort Worth Arlington Heights 20, Houston Lamar 0
2A Waco 21, Amarillo 0
1A Monahans 14, New Braunfels 0
1949: City San Antonio Jefferson 31, Dallas Sunset 13
2A Wichita Falls 14, Austin 13
1A Littlefield 13, Mexia 0
1950: City Dallas Sunset 14, Houston Reagan 6
2A Wichita 34, Austin 13
1A Wharton 13, Kermit 9
1951: 4A Lubbock 14, Baytown 12
3A Breckenridge 20, Temple 14
2A Arlington 7, Waco LeVega 0
1A Giddings 25, Newcastle 14
1952: 4A Lubbock 12, Baytown 7
3A Breckenridge 28, Temple 20
2A Terrell 61, Yoakum 13
1A Wink 26, Deer Park 20
1953: 4A Houston Lamar 33, Odessa 7
3A Port Neches 24, Big Spring 13
2A Huntsville 40, Ballinger 6
1A Ranger 34, Luling 21
1954: 4A Abilene 14, Houston Austin 7
3A Breckenridge 20, Port Neches 7
2A Phillips 21, Killeen 13
1A Deer Park 26, Albany 6
1955: 4A Abilene 33, Tyler 13
3A Port Neches 20, Garland 14
2A Stamford 34, Hillsboro 7
1A Deer Park 7, Stinnett 0
1956: 4A Abilene 14, Corpus Christi Ray 0
3A Garland 3, Nederland 0
2A Stamford 26, Brady 13
1A Stinnett 35, Hondo 13
1957: 4A Highland Park 21, Port Arthur 9
3A Nederland 20, Sweetwater 7
2A Terrell 41, Brady 6
1A Mart 7, White Oak 7
1958: 4A Wichita Falls 48, Pasadena 6
3A Breckenridge 42, Kingsville 14
2A Stamford 23, Angelton 0
1A White Deer 44, Elgin 22
1959: 4A Corpus Christi Ray 20, Wichita Falls 6
3A Breckenridge 20, Cleburne 20
2A Stamford 19, Brady 14
1A Katy 16, Sundown 6
1960: 4A Corpus Christi Miller 13, Wichita Falls 6
3A Brownwood 26, Port Lavaca 6
2A Denver City 26, Bellville 21
1A Albany 20, Crosby 0
1961: 4A Wichita Falls 21, Galena Park 14
3A Dumas 6, Nederland 0
2A Donna 28, Quanah 21
1A Albany 18, Hull-Daisetta 12
1962: 4A San Antonio Breckenridge 30, Borger 26
3A Dumas 14, Pharr 3
2A Jacksboro 52, Rockdale 0
1A Rotan 39, Ingleside 6
1963: 4A Garland 17, Corpus Christi Miller 0
3A Corsicana 7, Pharr 0
2A Rockwall 7, Houston Dulles 6
1A Petersburg 20, George West 12
1964: 4A Garland 26, Galena Park 21
3A Palestine 24, San Marcos 15
2A Palacios 12, Marlin 0
1A Archer City 13, Ingleside 6
1965: 4A Odessa Permian 11, San Antonio Lee 6
3A Brownwood 14, Bridge City 0
2A Plano 20, Edna 17
1A Wills Point 14, White Deer 0
1966: 4A San Angelo 21, Houston Spring Branch 14
3A Bridge City 30, McKinney 6
2A Sweeny 29, Granbury 7
1A Sonora 40, Schulenburg 14
1967: 4A Austin Reagan 20, Abilene Cooper 19
3A Brownwood 36, El Campo 12
2A Plano 27, Universal City Randolph 8
1A Tidehaven 7, Clifton 6
1968: 4A Austin Reagan 17, Odessa Permian 11
3A Lubbock Estacado 14, Refugio 0
2A Daingerfield 7, Lufkin Dunbar 6
1A Sonora 9, Poth 0
1969: 4A Wichita Falls 28, San Antonio Lee 20
3A Brownwood 34, West Columbia 16
2A Iowa Park 31, Klein 14
1A Mart 28, Sonora 0
1970: 4A Austin Reagan 21, Odessa Permian 14
3A Brownwood 14, Cuero 0
2A Refugio 7, Iowa Park 7
1A Sonora 45, Pflugerville 6
1971: 4A San Antonio Lee 28, Wichita Falls 27
3A Plano 21, Gregory-Portland 20
2A Jacksboro 20, Rosebud-Lott 14
1A Mont Belvieu Barbers Hill 3, Sonora 3
1972: 4A Odessa Permian 37, Baytown Sterling 7
3A Uvalde 33, Lewisville 27
2A Boling 20, Rockwell 0
1A Schulenburg 14, Clarendon 10
B Chilton 6, Windthorst 0
Eight-Man Goree 28, Harold 24
Six-Man O'Brien 60, Jarrell 14
1973: 4A Tyler John Tyler 21, Austin Reagan 14
3A Cuero 21, Mount Pleasant 7
2A Friendswood 28, Hooks 15
1A Troup 28, Vega 7
B Big Sandy 25, Rule 0
Eight-Man Goree 52, La Pryor 12
Six-Man Cherokee 43, Marathon 12
1974: 4A Brazoswood 22, Mesquite 12
3A Cuero 19, Gainesville 7
2A Newton 56, Spearman 26
1A Grapeland 19, Aledo 18
B Big Sandy 0, Celina 0
Eight-Man Follett 28, La Pryor 22
Six-Man Marathon 60, Cherokee 58
1975: 4A Port Neches-Groves 20, Odessa Permian 10
3A Ennis 13, Cuero 10
2A LaGrange 27, Childress 6
1A DeLeon 28, Schulenburg 15
B Big Sandy 28, Groom 2
Eight-Man Leakey 32, Follett 14
Six-Man Cherokee 40, Marathon 26
1976: 4A San Antonio Churchill 10, Temple 0
3A Beaumont Hebert 35, Gainesville 7
2A Rockdale 23, Childress 6
1A Mont Belvieu Barbers Hill 17, DeLeon 8
B Gorman 18, Ben Bolt 6
Six-Man Marathon 62, May 16
1977: 4A Plano 13, Port Neches-Groves 10
3A Dickinson 40, Brownwood 28
2A Wylie 22, Bellville 14
1A East Bernard 27, Seagraves 10
B Wheeler 35, Lone Oak 13
Six-Man May 42, Marathon 35
1978: 4A Houston Straford 29, Plano 13
3A Brownwood 21, Gainesville 12
2A Sealy 42, Wylie 20
1A China Spring 42, Lexington 3
B Union Hill 14, Wheeler 7
Six-Man Cherokee 29, Cotton Center 27
1979: 4A Temple 28, Houston Memorial 6
3A McKinney 20, Bay City 7
2A Van 25, McGregor 0
1A Hull-Daisetta 28, China Spring 18
B Wheeler 33, High Island 21
Six-Man Milford 53, Cotton Center 34
1980: 5A Odessa Permian 28, Port Arthur Jefferson 19
4A Hunstville 19, Paris 0
3A Pittsburg 13, Van Vleck 2
2A Pilot Point 0, Tidehaven 0
1A Valley View 7, Rankin 6
Six-Man Milford 38, Highland 16
1981: 5A Richardson Lake Highlands 19, Houston Yates 6
4A Brownwood 14, Fort Bend Willowridge 9
3A Cameron 26, Gilmer 3
2A Pilot Point 32, Garrison 0
1A Bremond 12, Wink 9
Six-Man Whitharral 56, Mullin 36
1982: 5A Beaumont West Brook 21, Hurst Bell 10
4A Fort Bend Willowridge 22, Coriscana 17
3A Refugio 22, Littlefield 21
2A Eastland 28, East Bernard 6
1A Union Hill 13, Roscoe 0
Six-Man Highland 60, Mullin 13
1983: 5A Converse Judson 25, Midland Lee 21
4A Bay City 30, Lubbock Estacado 0
3A Daingerfield 42, Sweeny 0
2A Boyd 16, Groveton 8
1A Knox City 27, Bremond 20
Six-Man Highland 67, Mozelle 50
1984: 5A Odessa Permian 21, Beaumont French 21
4A Denison 27, Tomball 13
3A Medina Valley 21, Daingerfield 13
2A Groveton 38, Panhandle 7
1A Munday 13, Union Hill 0
Six-Man Jayton 44, May 28
1985: 5A Houston Yates 37, Odessa Permian 0
4A Sweetwater 17, Tomball 7
3A Daingerfield 47, Cuero 22
2A Electra 29, Groveton 13
1A Goldthwaite 27, Runge 7
Six-Man Jayton 64, Christoval 14
1986: 5A Plano 24, LaMarque 7
4A West Orange-Stark 21, McKinney 9
3A Jefferon 24, Cuero 0
2A Shiner 18, Mart 0
1A Burkeville 33, Throckmorton 7
Six-Man Fort Hancock 50, Christoval 36
1987: 5A Plano 28, Houston Stratford 21
4A West Orange-Stark 17, Rockwall 7
3A Cuero 14, McGregor 6
2A Lorena 8, Refugio 7
1A Wheeler 23, Bremond 21
Six-Man Lohn 58, Wellman 30
1988: 5A Converse Judson 1, Dallas Carter 0 (Dallas Carter stripped of title)
4A Paris 31, West Orange-Stark 13
3A Southlake Carroll 42, Navasota 8
2A Corrigan-Camden 35, Quanah 14
1A White Deer 14, Flatonia 13
Six-Man Fort Hancock 76, Zephyr 30
1989: 5A Odessa Permian 28, Aldine 14
4A Tyler Chapel Hill 14, A&M Consolidated 0
3A Mexia 22, Vernon 21
2A Groveton 20, Lorena 13
1A Thorndale 42, Sudan 24
Six-Man Fort Hancock 48, Jayton 24
1990: 5A Div I Marshall 21, Converse Judson 19
5A Div II Aldine 27, Arlington Lamar 10
4A Wilmer-Hutchins 19, Austin Westlake 7
3A Vernon 41, Crockett 20
2A Groveton 25, DeLeon 19
1A Barlett 36, Munday 28
Six-Man Fort Hancock 66, Christoval 17
1991: 5A Div I Killeen 14, Fort Bend Dulles 10
5A Div II Odessa Permian 27, San Antonio Marshall 14
4A A&M Consolidated 35, Carthage 16
3A Groesbeck 7, Burnet 0
2A Schulenburg 21, Albany 0
1A Memphis 21, Oakwood 14
Six-Man Fort Hancock 64, Christoval 14
1992: 5A Div I Converse Judson 52, Euless Trinity 0
5A Div II Temple 38, Houston Yates 20
4A Waxahachie 28, A&M Consolidated 24
3A Southlake Carroll 48, Coldspring 0
2A Schulenburg 35, Goldthwaite 20
1A Barlett 33, Sudan 26
Six-Man Panther Creek 54, Fort Hancock 26
1993: 5A Div I Converse Judson 36, Plano 13
5A Div II Lewisville 43, Aldine MacArthur 37
4A Stephenville 26, LaMarque 13
3A Southlake Carroll 14, Cuero 6
2A Goldthwaite 21, Omaha Pewitt 8
1A Sudan 54, Bremond 0
Six-Man Panther Creek 56, Dell City 28
1994: 5A Div I Plano 28, Katy 7
5A Div II Tyler John Tyler 35, Austin Westlake 24
4A Stephenville 32, LaMarque 17
3A Sealy 36, Atlanta 15
2A Goldthwaite 20, Schulenburg 16
1A Thorndale 36, Crawford 13
Six-Man Amherst 30, Milford 30
1995: 5A Div I Converse Judson 31, Odessa Permian 28
5A Div II San Antonio Roosevelt 17, Flower Mound Marcus 10
4A La Marque 31, Denison 8
3A Sealy 21, Commerce 20
2A Celina 32, Alto 28
1A Thorndale 14, Roscoe 7
Six-Man Amherst 72, Milford 48
1996: 5A Div I Lewisville 58, Converse Judson 34
5A Div II Austin Westlake 55, Abilene Cooper 15
4A Div I Grapevine 34, Hays Consoldiated 19
4A Div II LaMarque 34, Denison 3
3A Sealy 36, Tatum 27
2A Iraan 14, Groveton 7
1A Windthorst 41, Bedford 12
Six-Man Gordon 51, Whitharral 50
1997: 5A Div I Katy 24, Longview 3
5A Div II Lewisville Marcus 59, Alief Hastings 20
4A Div I Texas City 37, Corsicana 34
4A Div II La Marque 17, Denison 0
3A Sealy 28, Commerce 21
2A Stanton 33, Rogers 7
1A Granger 40, Wheeler 0
Six-Man Gail Borden County 48, Valera Panther Creek 16
1998: 5A Div I Duncanville 24, Converse Judson 21
5A Div II Midland Lee 54, San Antonio MacArthur 0
4A Div I Grapevine 22, Bay City 0
4A Div II Stephenville 34, La Marque 7
3A Div I Aledo 14, Cuero 7
3A Div II Newton 21, Daingerfield 0
2A Div I Omaha Pewitt 28, Brookshire Royal 26
2A Div II Celina 21, Elysian Fields 0
1A  Teneha 20, Wheeler 13
 Six-Man Trinidad 62, Gail Borden 16
1999: 5A Div I Midland Lee 42, Houston Eisenhower 21
5A Div II Garland 37, Katy 25
4A Div I Texas City 27, Hereford 14
4A Div II Stephenville 28, Port Neches-Groves 18
3A Div I Texarkana Liberty-Eylau 49, Mathis 6
3A Div II Commerce 17, Sealy 10
2A Div I Mart 40, Boyd 7
2A Div II Celina 38, Elysian Fields 7
1A Bartlett 35, Aspermont 6
 Six-Man Gordon 54, Groom 34
  2000:    5A Div I Midland Lee 33,  Austin Westlake 21
5A Div II Katy 35, Tyler 20
4A Div I Bay City 24, Denton Ryan 2
4A Div II Ennis 38, West Orange Stark 24
3A Div I Gatesville 14, Abilene Wylie 10
3A Div II La Grange20, Forney 17
2A Div I Sonora 27, Blanco 24
2A Div II              Celina 21, Mart 17
1A  Stratford 49, Burkeville 14
Six-Man Valera Panther Creek 42, Roscoe Highland 36